اصول کلی دیوار چینی

1.1.1 قرار دادن اولین رج

 

تنظیم بلوک: قرار دادن صحیح هر بلوک از نظر افقی و عمودی توسط ضربه زدن با چکش پلاستیکی انجام می‌شود. قرار دادن صحیح ( از نظر تراز و شاقولی بودن) اهمیت زیادی دارد.

 

1-1

 

اتصال قاب به دیوارهای SIPOREX: جهت کلاف‌ بندی افقی و قائم دیوارهای SIPOREX باید مطابق فصل سوم آیین نامه 2800 عمل کرد در صورت حساسیت و نیاز به دقت بالا می‌توان از ورق مطابق شکل ذیل استفاده کرد که این ورق‌ها سبب افزایش مقاومت جانبی می‌گردد. استفاده از این پلیت در دیوارهای تا ضخامت 12 سانت یک عدد و بیش‌تر از 12 سانت دو عدد در ضخامت دیوار توصیه می‌شود.

 

1-2

 

برای اتصال دیوارها به ستون‌ها، دو دیوار به هم و یا دیوار به سقف به جای استفاده از روش‌های سنتی (استفاده از میلگرد به عنوان شاخک) جهت مهار دیوار از بست‌های فنری به شکل رو به رو استفاده کرد.

 

این قطعه با جوش یا پرچ به ستون‌های فلزی یا بتنی متصل شده و به وسیله به بلوک سبک SIPOREX متصل می‌شود و در ارتفاع هر 75 سانتی‌متر از کف تا سقف طبقه در بین درزهای بلوک اجرا می‌گردد.

 

1-3

 

اولین رج باید همیشه روی یک لایه ملات بنایی (سنتی) با ضخامت بیشتر (حدود 2 تا 3 سانتی‌متر) قرار داده شود. در مواردی که رج اول روی کرسی چینی یا کف طبقه‌ای قرار می‌گیرد و فاصله آن از سطح زمین کمتر از 30 سانتی‌متر است، یک لایه عایق رطوبتی نیز باید در زیر ملات رج اول قرار داده شود.

عایق رطوبتی باید به طور مناسبی به اعضا قائم سازه متصل شوند.

 

باید دقت نمود تا ملات رج اول کاملا تراز و صحیح قرار داده شود (از هر دو جهت طولی و عرضی) که عمل تراز کردن به کمک ریسمان صورت می‌گیرد. همچنین می‌بایست با قرار دادن شاقول و شمشه تراز بر روی دیوار از قائم بودنکنج‌ها و نبش‌ها اطمینان حاصل کرد.

بین درزهای عمودی بلوک‌ها باید حتما چسب زده شود.

 

1.1.2 پخش کردن ملات (چسب)

 

نباید به هیچ عنوان در قسمت کله و کف قطعات، حفره، فضای خالی یا درز بدون ملات وجود داشته باشد.

 

1-4

 

برای دستیابی به حداکثر مقاومت پیوستگی بین قطعات و ملات، باید سطوح محل افقی توسط یک برس از هر گونه گرد و غبار پاک شود.

 

غبار در صورت باقی ماندن، مانع اتصال کامل می‌گردد. در مواردی که شستشو، از برس زدن راحت‌تر می‌باشد، می‌توان با استفاده از فشار آب، گرد و غبار را برطرف نمود.

 

ضخامت چسب در سطوح افقی و قائم باید حداکثر حدود 3 میلی‌متر باشد (ویژگی‌های چسب لایه نازک که برای استفاده در دیوار چینی با قطعات SIPOREX مناسب هستند، در استاندارد ملی ایران به شماره 706 ارائه شده است).

 

روان بودن و کارایی چسب باید به میزانی باشد که به راحتی از بین دندانه‌های ماله شانه‌ای عبور کرده و روی سطح اعمال شود. پس از اعمال چسب و تا زمان قرار دادن بلوک در محل خود، شکل دندانه‌های چسب ایجاد شده روی بلوک باید حفظ شده و نریزد.

 

1.1.3 نصب رج‌های (ردیف‌های) بعدی

 

درزهای عمودی در هر رج باید حدود 150 میلی‌متر با درز عمودی رج زیرین فاصله داشته باشد. از یک چکش پلاستیکی برای تنظیم بلوک‌ها استفاده می‌شود. بلوک‌های سبک SIPOREX را می‌توان به راحتی با اره دستی یا برقی مخصوص چوب برید و یا مسیر سیم یا کابل و همچنین محل کلید و پریز، لوله‌های تاسیسات و ... را به وسیله شیار زن ایجاد نمود.

 

نصب نعل درگاه

 

هرگز بدون استفاده از المان کششی فضای زیر بلوک را خالی ننمایید. زیرا مطابق عکس ذیل باعث خرابی می‌گردد.

 

1-5

 

برای بالای بازشوها از نعل درگاه‌های استاندارد این شرکت مطابق جزییات ذیل استفاده شود یا از المان فلزی مناسب بهره گرفته شود

 

 1-6

 

 

BSiporexx
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سیپورکس می باشد. طراحی و بهینه سازی : نقطه عطف